Протокол

Препарат можуть вводити тільки лікарі, які мають спеціальну підготовку, а також досвід поводження з ботулінічним токсином та обладнанням для електроміографії. Дозування та кількість місць ін'єкцій у м'яз лікар встановлює для кожного пацієнта індивідуально.

 

Рекомендована початкова доза - 1,25-2,5 ОД (0,05-0,1 мл) у кожне місце ін'єкції; препарат ін'єктують у медіальну та латеральну частини кругового м'яза ока  верхньої повіки та в латеральну частину кругового м'яза ока нижньої повіки.

 

Якщо зір порушено через спазми в області чола, латеральні ділянки кругового м'яза ока і верхню частину обличчя, в ці області можуть бути зроблені додаткові ін'єкції. Дія препарату починається в середньому протягом 4 днів після ін'єкції. Ефект кожної процедури триває, як правило, 3-4 місяці, хоча він може тривати суттєво довше або менше.

 

Якщо ефект від початкової дози був недостатнім (тривалість <2 місяці), при повторних процедурах дозу препарату можна збільшити в 2 рази. Початкова доза не повинна перевищувати 25 ОД на 1 око. У кожне місце слід вводити дозу, що перевищує 5 ОД. При лікуванні блефароспазму загальне дозування за 12 тижнів лікування не повинно перевищувати 100 ОД.

 

Спастична кривошия: при лікуванні спастичної кривошої дозування має підбиратися кожному пацієнту індивідуально, залежно від положення шиї та голови, локалізації болю, об'єму м'язів (гіпертрофія, атрофія), маси тіла пацієнта та його реакції на терапевтичні процедури. У практиці лікування максимальна доза препарату в процесі однієї процедури зазвичай не повинна перевищувати 200 ОД, проте можливе дозування аж до 300 ОД. В те саме місце не слід вводити дозу препарату, що перевищує 50 ОД.

 

Терапія спастичної кривошиї включає ін'єкції в грудино-ключично-соскоподібний м'яз, в м'яз, що піднімає лопатку; у сходові м'язи, у ремінний м'яз та/або в трапецієподібний м'яз.

 

Не слід робити ін'єкції в обидві грудинно-ключично-соскоподібні м'язи, оскільки це підвищує ризик несприятливих ефектів препарату (зокрема дисфагії), які мають місце при двосторонніх ін'єкціях препарату у цей м'яз, або при дозах, що перевищують 100 ОД.

 

Для ін'єкцій у поверхневі м'язи використовують голки номерів 25, 27 та 30 G, а для глибоких м'язів – голку номера 22 G.

 

При спастичній кривоші для визначення залучених м'язів може бути необхідна електроміографія. Проведення ін'єкцій у кілька місць дозволяє препарату рівномірно охоплювати ділянки м'язів, схильних до дистонії (особливо при ін'єкції у великі м'язи). Оптимальна кількість місць ін'єкцій залежить від величини м'язів. Дія препарату починається в середньому протягом 7 днів після ін'єкції. Ефект кожної процедури триває приблизно 3-4 місяці, проте може тривати суттєво довше або менше. Інтервал між процедурами має становити щонайменше 10 тижнів.

 

Розчин препарату: при розведенні препарату забороняється відкривати флакон, видаляючи пробку.

 

З флакона видаляють захисну пластикову кришку. Безпосередньо перед розведенням вмісту флакона центральна частина пробки має бути оброблена спиртом.

 

Розчин для ін'єкції готують, проколюючи пробку голкою і вводячи у флакон стерильний ізотонічний розчин натрію хлориду для ін'єкцій, 0,9%. Обережно повертають флакон, перемішуючи ліофілізат із розчинником до повного розчинення.

 

Препарат не використовують, якщо після розчинення отриманий розчин є непрозорим або містить видимі пластівці та частинки. Він повинен залишатися прозорим та безбарвним.